Rola białka w organizmie człowieka

Rola białka w organizmie człowieka jest niemal nieoceniona. Białko pełni rolę głównego materiału budulcowego w naszym ciele. Proteiny tworzą nasze mięśnie, narządy, tkanki, włosy i paznokcie. Dodatkowo nie można zapomnieć, że rola białka nie kończy się tylko na tym. Białko stanowi część krwi, limfy, przeciwciał i matczynego mleka. Trzeba również pamiętać, że rola białka jako budulca nie kończy się nigdy. Komórki bowiem niszczeją i należy je odnawiać, tworzyć na nowo, wymieniać. Najłatwiejszym przykładem tego procesu są mięśnie.

Podczas treningu nasze mięśnie ulegają pewnemu zużyciu i w pewnym stopniu zostają uszkodzone. Można to potem czuć jako zakwasy. Białka regenerują mięśnie, sprawiając, że po takim treningu są one mocniejsze, a nie słabsze. Zwiększają ich wytrzymałość i poprawiają ich stan.

KERACNYL Żel pieniący

Białko pełni również swoją funkcję w procesach zachodzących w ludzki ciele. Rola białka to między innymi nośnik witamin i składników mineralnych, ostatnia rezerwa energetyczna organizmu, a także potrzebny jest do produkcji neuroprzekaźników, enzymów i hormonów. Substancje te warunkują poprawne funkcjonowanie naszego organizmu.